Menü

Anket

Hangi haber sitesi, yazdiginiz yorumlari tarafli davranarak yayinlamadi?
Haberturk (%55,5)
Milliyet (%5,70)
Hurriyet (%7,43)
Samanyoluhaber (%18,8)
Diger (%12,4)

Toplam Oy: 578

Tüm Anketler

Takvim

« Eylül - 2014

»

PT SL ÇŞ CM CT PZ
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

İstatistikler

 Toplam Hit: 3090843
 Sitede Aktif: 1
 Ip: 54.234.59.94
 Browser: Default - 0.0
 Toplam Kategori: 31
 Toplam Blog: 613
 Toplam Yorum: 3824
 Toplam Resim: 1
 Toplam Mesaj: 16

Etiket Bulutu

, . Abdülkadir Güler araştırma araştırma teknikleri Atatürk avrupa'da restorasyon dönemi Ayten Dirier balkanlar bayram BÜYÜK TAARRUZ Cern Çanakkale deneme deney Doğan Bekin Ekrem Demirtaş İstanbul izmir mardin Mehmet Nuri Parmaksız osmanlı SİBEL UNUR ÖZDEMİR şiir tarih tehcir teknik tevfik fikret

Blog

RSS Takip Tavsiye Et İndir (.doc) Okunma: 2964
MADAM “Z” ZÜHAL YORGANCIOĞLU'NUN ESERLERİ İÇİN MÜZE AÇILMALI

Doğan BEKİN : SEYFO SOYKIRIMIYLA KOPARTILAN FIRTINA 10.TÜRKÇE OLİMPİYATLARI-İZMİR

 

“Doğunun Gizemini, Batı’nın Rüyası” ile harmanlayan

 MADAM  “Z”    ESERLERİ  İÇİN MÜZE AÇILMALI

 

    İnsanlıkla yaşıt giysilerin, kuşkusuz en güzel harmanlandığı yerdir Ege… Grek, Roma, Türk-osmanlı giysilerinin sentezine en ücra köylerde bile rastlanır. Omuzdan atmalı, düğümlü, dökümlü ve nakışlı üç etekler, yeldirmeler, poşularla; -Orta Asya bozkırlarından Akdeniz’e uzanan sonsuz koşunun dinlendiği yerde-  varlığını sürdürür.

    Üç medeniyetin sentezi bu giysileri dışta Yves Saint Laurence, Chanel, Dior; içte Suat Aysan, Mualla Özbek, Yıldırım Mayruk’ların egemen olduğu moda dünyasında; yeniden gündeme oturtan Zühal Yorgancıoğlu, sadece İzmir’in değil, Türkiye’nin de gururu oldu.

    14 yaşında Mardin Kız Enstitüsü Ortaokul son sınıfında hocalarımın kıyafetini dikerek başladığım terzilikte, moda dergileri ve Hayat dergisinde yeni tasarımları sürekli izlerdim. 1971 yılında Mardin’de komşumuz Emel Öztürk hanımdan ablasının eltisi Zühal Yorgancıoğlu’nu duyunca, tasarımlarındaki Türk etkisine hayran kaldım. 1977’de İzmir’de Osmanlı Tarihi hocamız Aydoğan Demir, Osmanlı Sanatını günümüze taşıyıp, modernize eden Zühal Yorgancıoğlu’nun başarılarını anlatınca, Tarihe geçtiğini anladım.

MADAM  “Z”    

   Türk ve Osmanlı coğrafyasının yayıldığı Orta Asya, Orta Doğu, K.Afrika ve Balkanlar’ın yanı sıra ABD, Avrupa ve Uzak Doğu’da da adı çok iyi bilinen Yorgancıoğlu Madam “Z” markasıyla ünlendi.  Yabancı etki altında kalmadan, zamansız büyüleyici giysilere imza atan Zühal Yorgancıoğlu, Türk modasının öncüsü ve elçisi oldu.

    1926 yılında İzmir'in Bayraklı ilçesinde doğan Zühal Hanım, çocukluk yıllarının önemli bir bölümünü Anadolu'nun çeşitli ilçelerinde geçirdi. Doğanın el emeği, göz nuruyla yansıdığı otantik giysilerin etkisinde kalarak, moda ile harmanlamaya karar verdi. Hayallerinin peşinde önce İzmir Cumhuriyet Kız Enstitüsü'nde, ardından Ankara Yüksek Kız Teknik Okulu Moda Resim Bölümü'nde sanat ve tasarım eğitimi gördü. Üstün başarılı öğrenciyle tanışan Başbakan Şükrü Saraçoğlu, burslu olarak Paris’e göndermek istedi. Nişanlısı karşı çıkınca, yurt dışı hayallerini bir süreliğine erteledi. 1946 yılında eğitimini tamamlayınca, dönemin önemli siyasetçilerinden aynı zamanda sanatçı olan ve ev dekorasyonu ile uğraşan Mehmet Yorgancıoğlu ile hayatını birleştirdi. Sanat öğretmenliği yaparken, eşinin ev dekorasyonu mağazasında tasarımcı olarak da çalıştı. Bu arada çocukları Faruk, Müberra ve Haluk Yorgancıoğlu'nu, ilerde kendi alanlarında(üçü de mimar) çeşitli başarılara imza atacak şekilde yetiştirdi.

    1961 yılında gittiği ABD. Maryland Güzel Sanatlar Akademisi'nde 5 yılı 2 yıla sığdırdığı dönemde, Dünya modasında tek bir Türk ismi görememekten dolayı duyduğu rahatsızlıkla, Türkiye'ye dönüp Türk çizgilerini dünyaya tanıtmak için çalışmaya karar verdi.

    1963 yılında Türkiye'ye dönerek ilk defilesini gerçekleştiren Zuhal Yorgancıoğlu, bugüne kadar uluslararası pek çok organizasyona imza atarak sayısız ödül kazandı. Tasarımlarıyla Dünyada Türk kültürü ve sanatından söz ettirerek, bu alanda “biz de varız!” dedirtti… Tasarımlarına hayran kalan Linda Grey’den,  Jacqueline Kennedy Onasis ve annesi, Orta ve yakın Doğu’daki yöneticilerin eşlerine,  baktıran koleksiyonlar hazırladı.

 

“Doğu’nun Gizemi, Batı’nın Rüyası”

    Modacı, tasarımcı ve ressam olan Zühal Yorgancıoğlu, 60 yıllık çalışma hayatında hazırladığı çok özel moda tasarımı ve desen çalışmalarını “Doğu’nun Gizemi, Batı’nın Rüyası” başlıklı sergisiyle sanatseverlerin beğenisine sundu. 4 Mayıs 2012 Cuma günü Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde bir aylık süreyle açılan serginin son gününe yetiştim.

    Yorgancıoğlu’nun sanatında bu topraklardan aldığı ilhamı gözler önüne seren, hayranlıkla baktıran tasarımlar; Kaftan, Kostüm, Poşu ve Bürümcük Dokuma, Gelinlik ve Günlük Giysiler bölümleriyle üç holde sergilendi. Madam “Z” olarak ünlenen modacımızın, yaratıcı ruhuyla ortaya çıkardığı eskizlerin ve tasarım etüdlerinin yer aldığı serginin küratörlüğü, planlaması ve kurulumunu çocukları yüksek mimar Faruk Yorgancıoğlu ile iç mimar Müberra Yorgancıoğlu Soyer üstlendi.

    Yorgancıoğlu’nun araştırma ve tasarım süreçlerinin önemli dönüm noktalarını temsil eden kıyafetler, açıklama notlarıyla birlikte yer aldığı sergide; arşivden gün ışığına çıkan atölye tasarım çalışmaları, kişiye özel desenler ile bu eskizlerin ve illüstrasyonların güçlü ve feminen çizgileri dikkat çekti.

    Hanzade Sultan’ın kaftanı, Nurşin, Nasip, Dolmabahçe, Gülistan, Yasemin, Odalık, Afrodisyas, Maraş işi altın simli Bindallı kostümleri ile Mona Abdullah Mahdi, Evlin ve Sühan Uzunoğlu, Farah Diba esintili Tavuskuşu motifli gelinlikler, çiçek oyalar ve kasnak işleriyle bezeli günlük giysiler dönüp dönüp baktırdı… “Zühal Yorgancıoğlu-Moda Tasarımı ve Desen Çalışmaları” kitabı da sergiye eşlik etti.

    Türk Kültürünün gururu; 60 yıllık birikimin, göz nuru el emeğinin eseri bu tasarımların kapalı dolaplarda kalması veya  defileler, kısa sürelerle sergilenmesi yüreğimi burktu. Arkadaşı Ümran Baradan gibi, Zühal Yoırgancıoğlu’nun da adı ve eserleri, genç tasarımcılara ışık olmak üzere bir müzede ölümsüz kılınmalı… Bu görev Kültür Bakanlığı, Belediyeler ile Moda-Tasarım Fakülteleri’ne sahip Ege, Dokuz Eylül ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne düşer. Zühal Yorgancıoğlu Tasarım Müzesi’ni “EXPO 20” eşliğinde dolaşmak dileğiyle…  

*

EGELİ SABAH-9.VI.2012

 

                                                                                         Hanzade Sultan kaftanı

 Afrodisyas

 


  # Yorum Yaz #

İsim :

Yorum :
(Max. 400 Karakter)

 
» Benzer 5 Konu
 Konu Başlığı Tarih Okunma
  10/17/2012 516
  II.Barış Çağrısı Şiir Antolojis i/ Gökmen Yılmaz ERDEM 4/12/2011 1686
  GAP PROJESİNDE OKUL ÖNCESİNDEN UZAYA MARDİN’DE EĞİTİM 12/5/2010 1760
  ÇANAKKALE ŞEHİTLİKLERİ SANAL TURU 3/30/2009 1907
  TANTALOS İŞKENCESİ! 1/29/2010 1168

En Çok Okunanlar Son Yorumlananlar Hakkımda
I.TBMM’nin AÇILIŞI, ÖZELLİKLERİ ve ÖNEMİ (71696)
OSMANLI BEYLİĞİ’NİN KISA SÜREDE BÜYÜMESİNİN NEDENLERİ? (35206)
DİYET YAPMADAN SAĞLIKLI ZAYIFLIYORUM! (26172)
TEVFİK FİKRET'İN DRAMI - 2 (Haluk'un Bayramı, Haluk'un Defteri, Bir Lahza-i Taahhur) (22108)
ŞEYH EDEBALİ ve OSMAN GAZİ’YE VASİYETİ (20224)
TÜRK-İSLAM BİLGİNLERİ- 4 (16729)
İZMİR’İN KURTULUŞU ve ÖNEMİ - 9 Eylül 1922 (15999)
ÖĞRETMENLER GÜNÜ: ALNIMIZDA BİLGİLERDEN BİR ÇELENK (15372)
RAMAZAN ve BAYRAM GÜNLERİNE BİR DEMET MANİ (15265)
TEVFİK FİKRET'İN DRAMI- 3 (Haluk'un Vedaı, Promete, Sabah Olursa, Haluk'un Amentüsü) (15169)
GÜRNÜŞ ÖZTÜRK: TÜRKÜLERİMİZ (5)
Mehmetşah YİĞİT: BARIŞ OLACAK HAKİM... (8)
Mardin Evleri (1)
BENDEN SELÂM SÖYLE ANADOLU’YA! (5)
Sabahattin Selek : MİLLÎ MÜCADELE (2)
ATATÜRK, GENÇLİK VE SPOR / ATATURK, YOUTH AND SPORTS (3)
İzmir Kandilleri : EMİR SULTAN (4)
Prof. Dr. İmer OKAR : YAŞAMI GÜZELLEŞTİREN ÖĞÜTLER (10)
Prof.Dr.H.Kadircan Keskinbora: Kültür Ekonomisi için Bir Model: Dünden Bugüne Mardin (9)
MALAZGİRT ZAFERİNİN ÖNEMİ (7)
AYTEN DİRİER’İN BİYOGRAFİSİ   Mardin’in taşı bile şiirleştiren hoşgörülü duygularıyla işlendi ruhum… Bir yangının gölgesinde geçen mutlu çocukluk ve Cumhuriyet İlkokulu… Üstün başarı ve acılar sarmalında Kız meslek Lisesi(Orta) ve Mardin Lisesi'nde geçen ilk gençlik… Kitap, kalem ve müziğin en iyi dost olduğunu keşfetme ve yutulan klâsikler… 1971'de dereceyle bit