Menü

Anket

Hangi haber sitesi, yazdiginiz yorumlari tarafli davranarak yayinlamadi?
Haberturk (%55,5)
Milliyet (%5,70)
Hurriyet (%7,43)
Samanyoluhaber (%18,8)
Diger (%12,4)

Toplam Oy: 578

Tüm Anketler

Takvim

« Eylül - 2014

»

PT SL ÇŞ CM CT PZ
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

İstatistikler

 Toplam Hit: 3090335
 Sitede Aktif: 11
 Ip: 54.235.51.243
 Browser: Default - 0.0
 Toplam Kategori: 31
 Toplam Blog: 613
 Toplam Yorum: 3824
 Toplam Resim: 1
 Toplam Mesaj: 16

Etiket Bulutu

, . Abdülkadir Güler araştırma araştırma teknikleri Atatürk avrupa'da restorasyon dönemi Ayten Dirier balkanlar bayram BÜYÜK TAARRUZ Cern Çanakkale deneme deney Doğan Bekin Ekrem Demirtaş İstanbul izmir mardin Mehmet Nuri Parmaksız osmanlı SİBEL UNUR ÖZDEMİR şiir tarih tehcir teknik tevfik fikret

Blog

RSS Takip Tavsiye Et İndir (.doc) Okunma: 4493
BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER GÜNÜ-UZAT ELLERİNİ(şiir)

Ayten DİRİER : TARAF OLMAK ve KUSTURİCA YE, ŞÜKRET, SEV! KURBANI PAKİSTAN’A VER…

 

*Dünya Beyaz Baston Günü

 "Beyaz Baston Günü, görmezlerin bağımsızlığını ve güvenliğini

bütün kamuoyuna duyurmak amacıyla ilan edilmiştir."

Suha Sağlam-Altı Nokta Körler Derneği Genel Başkanı

*

Engel insanlık tarihinin her döneminde olmuştur. Bugün de var, yarın da olacaktır… Yarın sabah kimin ne olacağı belli değildir. Düşmeyen kalkmayan bir Allah'tır. Gözlerimizi bir süreliğine kapatalım. Görme engellilerimizin neler çektiğini, neler hissettiğini anlarız… Onları görünce yardımcı olalım. Yaklaşıp, “Bir isteğin var mı? diye soralım. Ve bir gerçeği hiç unutmayalım, biz eve giderken veya sabah uyandığımızda engelli olmayacağız diye bir garantimiz yok.

Engellilerin şehir hayatındaki yaşamlarını kolaylaştırmak bunu sağlamak en yakınlarındakilerden başlayıp, Devletin tüm birimlerini kapsıyor. Dışarıdaki yaşamlarını kolaylaştırma konusunda Belediyelere büyük görevler düşüyor. Ama en önemlisi toplumsal yaklaşımdır. Bu yaklaşımın simgesi ‘beyaz baston’dur. Ellerine tutuşturulan beyaz baston hem pusula, hem yoldaş olur. Baston olmadığında, ellerinden tutup o işlevi yüklenmek, insanlık görevidir. Bu tavır, sürekli geceyi yaşayan yüreklerini bir ay gibi aydınlatır…

*Beyaz Baston

-Tarihçe:

Baston yüzyıllar boyunca körler tarafından kullanılmış olan bir araçtır. Ancak bugünkü bildiğimiz ilk baston kaza sonucu gözlerini kaybetmiş olan James Biggs adlı bir fotoğrafçı tarafından 1921 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde geliştirilmiştir. James Biggs motorlu taşıtlardan kendini korumak için sürücülerin görebilmesi amacıyla bastonunu beyaza boyamaya karar verdi. Ancak beyaz baston toplumca on yıl sonra benimsenip, yaygınlaştı. Şubat 1931' de Fransa' da Guilly D' herbemont adlı bir kişi ilk defa körlerin katıldığı “ulusal beyaz baston hareketi” olarak bir kampanya başlattı. Bu kampanya Rotary Kulüp tarafından İngiltere'de de başlatıldı. Mayıs 1931' de BBC Radyosu beyaz bastonun uluslararası düzeyde körleri temsil eden bir sembol olarak kabul edilmesini önerdi. Aynı yıl Uluslararası Lions kulübü ABD' de körler arasında beyaz baston kulanımını yaygınlaştırmak amacıyla ulusal bir program başlattı. Körlerin bastonla güven içinde seyahat hakkını öngören ilk yasal düzenleme ABD' de 1930 yılında gerçekleştirildi.

İkinci Dünya Savaşı sonunda Amerikalı kör gazilerin ülkelerine dönmesinden sonra bastonun önemi daha da arttı. Bu süreçte Doktor Richard Hoover bağımsız hareket ve mobilite eğitimine uygun bir baston modeli geliştirdi. Amerikan Ulusal Körler Federasyonu 6 Temmuz 1963 genel kurulunda, 15 Ekim'in bütün eyalet yönetimlerince “Beyaz Baston Güvenlik Günü” olarak kabul edilmesi için çağrıda bulunulması kararlaştırıldı. 6 Ekim 1964 yılında ABD Kongresi ve Senatosunun 753 sayılı ortak kararıyla devlet başkanına her yılın 15 Ekim gününü Beyaz Baston Güvenlik Günü olarak ilan etmesi konusunda yetki verdi. ABD Cumhurbaşkanı Lyndon B. Johnson bu karara dayanarak her 15 Ekim'in tören ve etkinliklerle Beyaz baston güvenlik günü olarak kutlanması, beyaz bastonun önemi üzerinde durulması için bir genelge yayınladı.

-Ülkemizde

*Altı Nokta Körler Vakfı,1972 senesinde kurulmuştur. Kuruluş amaçları;

-Körlerin eğitilmesi, rehabilite edilmesi,

-İşyerlerine yerleştirilmesi ve işyerlerinde verimli hale getirilmesi,

-Emirgan Altı Nokta Körler Rehabilitasyon Merkezi, Vakıf ile SHÇEK’in (Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu) işbirliğiyle, yetişkin görme engellilere temel ve mesleki rehabilitasyon eğitimi hizmeti vermektedir. Temel eğitim, görme engelli kişinin günlük yaşamını bağımsız sürdürmesini amaçlamaktadır. Mesleki eğitim programında yer alan, iş atölyesi, santral operatörlüğü, bilgisayar ve masaj eğitimleri ile görme engellilere mesleki formasyon kazandırılarak ekonomik bağımsızlıklarını sağlamalarının yolu açılmaktadır.

Vakıf son senelerde sağladığı fonlarla hizmetlerine yeni ve çağdaş bir anlayış getirmiştir. Bu anlayış körlük ve körlerle ilgili konulardaki yaklaşımlarında toplumun Avrupa standartını yakalamasını hedeflemektedir. Körler gerekli alt yapı sağlandığı takdirde her türlü iş kolunda istihdam edilebilirler. Bunun için gerekli eğitim imkanlarının onlara sağlanması ise toplumsal bir sorumluluğumuzdur.

Bu sorumluluk bağlamında Vakfın tamamladığı ve yürüttüğü projeler;

-Görme engellilere Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde kazanacaklar hukuki haklar, ülkemizdeki ve Avrupa'daki uygulamalar konusunda bilgi veren ve AB tarafından fon sağlanan "Görme Engelliler Bilgi ve İletişim Projesi" 2007 yılında tamamlanmış.

-Vakfın, aynı zamanda AB tarafından fon sağlanan "Intergen: Nesiller Arası Bilgi Transferi", İŞKUR tarafından fon sağlanan "Görme Engelliler Çağrı Merkezi Eğitim ve İstihdam Projesi", Sabancı Vakfı tarafından fon sağlanan "Görme Engellilerin İş Yaşamına Entegrasyonu Projesi" olmak üzere devam eden 3 projesi bulunmaktadır.

-Vakfın bünyesinde bulunan Göz Merkezi, Masaj Ünitesi, Halı Saha ve Sosyal Tesisleri ucuz ve kaliteli hizmet anlayışı ile ihtiyacı olanlara hizmet vermekte aynı zamanda Vakfa gelir sağlamakt Bünyesindeki birçok dernekle, Körlüğün önlenmesi ve sorunları doğrultusunda kamuoyu oluşturulmasını sağlamaktadır.

-Bastonun işlev ve yararları

Beyaz baston görme özürlü için bir bağımsızlık ve güvenlik sembolüdür. Her koşulda ona rehberlik eden bir arkadaş gibidir.

-Baston kullanmadan gezen görme özürlülerin düşme, çarpma, yaralanma, sakatlanma gibi kazalarla karşılaşma ihtimali, baston kullananlara göre çok daha yüksektir.

-Baston kullanmaya küçük yaşlarda başlamanın onu benimseme yönünden çok büyük bir önemi vardır. Kendi başına gezme becerisi kazanan görme özürlülerde motor beceriler daha çabuk gelişir.

-Vücut organları daha sağlıklı olur.

-Kendine güven duygusu oluşur.

-Sosyal etkinliklere daha fazla katılır.

-Bağımsız hareket yeteneği olan görme özürlü her yere sürekli taksiyle gitmek zorunda kalmaz. Bu da onun parasal masraflarının bir miktar da olsa, azalmasını sağlar.

 

*Oryantasyon ve Mobilite eğitimi

Görme özürlü bir kişinin kendi kendine gezip dolaşabilmesini kolaylaştıran en önemli eğitim, oryantasyon ve mobilite eğitimidir.

Oryantasyon=uyum

Mobilite= hareket

Oryantasyon ve mobilite eğitimi, her çeşit işaretlerden, ipuçlarından, yönlerden, dönüşlerden, uzaklık ilişkilerinden, seslerden, kokulardan yararlanmak suretiyle çevresini tanıyabilme ve edindiği bilgi ve teknikleri kullanarak bağımsız ve güvenli hareket edebilme becerisini kapsayan bir eğitimdir.

Oryantasyon, bir kişinin duyularını kullanarak, kendi pozisyonunu ve çevresindeki önemli nesnelerle ilişkisini belirleme sürecini kapsar.

Duyduğu bir sesin ne olduğunu, bu sesin yönünü, kendisine uzaklığını, en az yanılmayla tahmin edebilme becerisi oryantasyon eğitimiyle kazandırılır. Örneğin, yere düşürülen bir nesne bu beceri sayesinde bulunabilir. Bir caddeden karşı karşıya geçerken gelen arabaların seslerini dinleyerek onların ne kadar uzaklıkta olduğu anlaşılabilir. Durakta beklerken arabaların sesinden yaklaşan bir aracın otobüs mü, dolmuş mu olduğu fark edilebilir. Oryantasyon bilişsel, çevresel, bedensel ve konumsal bir kapsamı olan ve süreklilik taşıyan bir süreçtir.

Mobilite, bir kişinin çevresinde hareket edebilme kapasitesini, olanağını ve istekliliğini içerir.

Oryantasyon ve mobilite eğitimi 4 ayrı sistem içinde verilir: Bunlar;

-Beyaz baston,

-Rehber köpek,

-Rehber insan,

-Elektronik araçlardır.

Bu sistemler tek tek kullanılacağı gibi zaman zaman aynı anda birden fazlası da kullanılabilir. Bunların içinde en ucuz ve en avantajlı sistem beyaz baston kullanma sistemidir.Örneğin bir rehber köpeğin fiyatı 10.000 dolardan başlamaktadır ve rehber köpek kullanacak görme özürlünün 16 yaşından büyük olması gerekmektedir. Rehber köpek ucuz veya ücretsiz bulunsa bile onun günlük bakım ve beslenme masrafları yüksektir.

*Eğitimin yararları

Gençlik veya yetişkinlik döneminde, sonradan görme özürlü olanlar doğal olarak bir bunalım içine girerler. Bu bunalımların aşılmasında da baston kullanma becerisi kazanmanın çok büyük rolü vardır. Çünkü, baston onun tek başına evden dışarı çıkabilmesini, sosyal ortamlara katılabilmesini sağlar. Bir yere gitmek istediğinde sürekli başkasına bağımlı olmaktan kurtarır.

Görme özürlüler bir yerden bir yere giderken adımlarını veya merdiven basamaklarını saymazlar. Aynı yerden sürekli gelip gittikleri için, aynı merdivenlerden inip çıktıkları için bir yerin uzaklığı, bir merdivenin basamaklarının ne zaman bittiği hafızasına yerleşir ve hareketleri alışkanlık haline gelir.

Görme özürlüler gezerken bastonun yanı sıra çevredeki başka işaretlerden de yararlanırlar. Örneğin, yürüdükleri yolun, kaldırımın zeminindeki farklılıklar, etraftaki, her türlü sesler, inişler, yokuşlar, dönüşler, sokak boşlukları, sokak sayıları, kasap, manav, balıkçı, pastane lokanta gibi yerlerden gelen kokular ve sesler o anda nerede bulunduklarını anlamalarına yarayan ve istedikleri yeri bulmalarını kolaylaştıran işaretlerdir.

Sürekli kendi başına gezen bir görme özürlünün kafasında, gittiği yolların bir planı oluşur ve karşılaştığı bütün işaretleri, dönüş yönlerini, geçtiği sokak sayılarını, duyduğu sesleri, yürüdüğü iniş çıkışları, iki yer arasındaki uzaklıkları ezberine alır.

Okullarda uygun olan dersler sırasında, görme özürlülere, sert, yumuşak, girintili çıkıntılı, yokuş, iniş, ıslak, kuru gibi işaret ve ip uçlarından yararlanma becerileri, ön, arka, sağ, sol, yukarı, aşağı, üst, alt gibi yön kavramları, yakın, uzak, uzun, kısa, dar, geniş, metre, santimetre, yüksek, alçak, sığ, derin, gibi ölçü kavramları, öğretilmelidir. Çocukların kelime hazineleri yetişkinler kadar zengin olmadığı için oryantasyon ve hareket eğitimi sırasında bir konuyu anlatırken onun anlayabileceği kelimeleri kullanmak gerekir.

Görme özürlü için baston ilk başlarda benimsenmesi zor olan, ancak benimsendikten sonra bırakılması mümkün olmayan yakın bir dost gibidir…

Bu konuda yardımcı olmak, empati kurmak en büyük sevaptır.

 

                                    

Kırık hayatlara…

UZAT ELLERİNİ

Ben de senin gibi bir insanım
Tanrının aşkla yarattığı canım
Elimde olmadan kırıldı hayatım
 Sevgiye susamış, ilgiye muhtacım.

Uzat ellerini, yalnız bırakma beni
 Karanlık dünyamı aydınlat, kurtar beni.

Gecem gündüzüme karışmış, dinmiyor ıstırabım
Yıllardır kasvetli bir yalnızlığa tutsağım.
Çorak topraktan farksız sönük hayatım
Yağmur ol dirilt beni, yeşermeye muhtacım.

Uzat ellerini yalnız bırakma beni
 Bitsin sessizlik işkencesi, güldür beni.

Unutma, verirken aslında alır insan
Vermek, daha çok kutsaldır almaktan
Böyle sonsuz haz duyulur yaşamdan
Uzat ellerini,  u z a t   e l l e r i n i...

Ayten DİRİER

 

*Kaynaklar:

-http://www.6nokta.org.tr/

-Halil Köseler-http://www.engelsizerisim.com/yazilar.php?oku=1&bolum=32&id=184

-Aşka Söz Verdik-sendeyaz.net antoloji-I, s.30, Gaziantep-2010, Ahid yayınları

 

*

-Yazılarım www.aytendirier.com kaynak gösterilmek şartıyla kullanılabilir.

-Yazının kaynak göstermeden kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

 


  # Yorum Yaz #

İsim :

Yorum :
(Max. 400 Karakter)

 
» Benzer 5 Konu
 Konu Başlığı Tarih Okunma
 Oktan KELEŞ: TÜRK TARİHİNE AİT YENİ SIRLAR-2 (ÇİN'DEKİ BEYAZ PİRAMİTLER) 8/25/2010 11803

En Çok Okunanlar Son Yorumlananlar Hakkımda
I.TBMM’nin AÇILIŞI, ÖZELLİKLERİ ve ÖNEMİ (71694)
OSMANLI BEYLİĞİ’NİN KISA SÜREDE BÜYÜMESİNİN NEDENLERİ? (35200)
DİYET YAPMADAN SAĞLIKLI ZAYIFLIYORUM! (26169)
TEVFİK FİKRET'İN DRAMI - 2 (Haluk'un Bayramı, Haluk'un Defteri, Bir Lahza-i Taahhur) (22107)
ŞEYH EDEBALİ ve OSMAN GAZİ’YE VASİYETİ (20217)
TÜRK-İSLAM BİLGİNLERİ- 4 (16728)
İZMİR’İN KURTULUŞU ve ÖNEMİ - 9 Eylül 1922 (15999)
ÖĞRETMENLER GÜNÜ: ALNIMIZDA BİLGİLERDEN BİR ÇELENK (15371)
RAMAZAN ve BAYRAM GÜNLERİNE BİR DEMET MANİ (15265)
TEVFİK FİKRET'İN DRAMI- 3 (Haluk'un Vedaı, Promete, Sabah Olursa, Haluk'un Amentüsü) (15169)
GÜRNÜŞ ÖZTÜRK: TÜRKÜLERİMİZ (5)
Mehmetşah YİĞİT: BARIŞ OLACAK HAKİM... (8)
Mardin Evleri (1)
BENDEN SELÂM SÖYLE ANADOLU’YA! (5)
Sabahattin Selek : MİLLÎ MÜCADELE (2)
ATATÜRK, GENÇLİK VE SPOR / ATATURK, YOUTH AND SPORTS (3)
İzmir Kandilleri : EMİR SULTAN (4)
Prof. Dr. İmer OKAR : YAŞAMI GÜZELLEŞTİREN ÖĞÜTLER (10)
Prof.Dr.H.Kadircan Keskinbora: Kültür Ekonomisi için Bir Model: Dünden Bugüne Mardin (9)
MALAZGİRT ZAFERİNİN ÖNEMİ (7)
AYTEN DİRİER’İN BİYOGRAFİSİ   Mardin’in taşı bile şiirleştiren hoşgörülü duygularıyla işlendi ruhum… Bir yangının gölgesinde geçen mutlu çocukluk ve Cumhuriyet İlkokulu… Üstün başarı ve acılar sarmalında Kız meslek Lisesi(Orta) ve Mardin Lisesi'nde geçen ilk gençlik… Kitap, kalem ve müziğin en iyi dost olduğunu keşfetme ve yutulan klâsikler… 1971'de dereceyle bit